Haber

Kolombiya’nın Venezuela ile direkt uçuşları artırma kararı

Kolombiya, komşu ülkesi Venezuela ile direkt uçuşlarını artıracağını açıkladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından iki ülke arasındaki direkt uçuşların artacağını belirtti.

Petro, “Satena’yı uluslararası bir havayoluna dönüştürme vaadini yerine getirerek, Venezuela’ya giden iki rota 3 Mart’tan itibaren faaliyete geçiyor ve bunu diğer Latin Amerika destinasyonları takip edecek.” sözlerini kullandı.

İki başkentin ortasındaki bilet fiyatlarının 250 dolar civarında olacağını belirten Petro, direkt uçuşların Salı ve Cuma günleri arasında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Seçim kampanyası sırasında Başkan Petro, Kolombiya Hava Kuvvetleri’nin (FAC) devlet havayolu şirketi Satena’yı uluslararası bir markaya dönüştürme sözü verdi.

Kolombiya ve Venezuela’nın ortasında bozulan menfaatlerin toparlanmasının ardından 3 yıl sonra, 8 Kasım 2022’de direkt ticari uçuş gerçekleştirildiği bildirildi.

6 yıl sonra iki devlet başkanı bir araya geldi.

2 Kasım’da Başkanlık Sarayı Miraflores’te Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından törenle karşılanan Petro, 6 yıl sonra Venezuela’yı cumhurbaşkanlığı düzeyinde ziyaret eden ilk Kolombiya cumhurbaşkanı oldu.

Venezuela-Kolombiya ilişkileri

Yakın bir kültüre ve ortak tarihe sahip olan Venezuela ile Kolombiya arasındaki ilişkiler, 2019 yılında Kolombiya’nın Maduro hükümetine karşı ABD destekli Guaido’ya verdiği destekle zayıflamış ve Maduro, Şubat 2019’da Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurmuştu. ülkesine yönelik saldırıları başlatmakla suçlandı.

O dönemde ABD hükümetiyle yakın ilişkileri olan sağcı eski Devlet Başkanı Ivan Duque liderliğindeki Kolombiya, Nisan 2019’da Maduro hükümetine karşı askeri darbe girişiminde bulunan Guaido’yu tanıdı ve kendisini “meşru devlet başkanı” ilan etti. Venezuela’da ve ona diplomatik bir temsilcilik verdi.

Kolombiya’da 19 Haziran 2022’de yapılan ikinci tur seçimleri kazanarak 7 Ağustos’ta cumhurbaşkanlığını devralan solcu Petro’nun ilk icraatlarından biri, komşu ülke ile ikili ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için büyükelçi atamak oldu. 3 yıldır bozuk.

Petro ve Maduro, 11 Ağustos’ta karşılıklı büyükelçi atadıklarını açıkladı ve 29 Ağustos’ta büyükelçiler görev yerlerine geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu